WITAMY W GRUPIE TYGRYSKÓW

W tym roku przedszkolnym realizujemy projekt ,,MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

TYGRYSKI WITAJĄ PO WAKACJACH

Tygryski po wakacjach wróciły pełne energii do zabawy i nauki.

W tym roku nasza grupa będzie realizowała projekt edukacyjny ,,Mały miś w świecie wielkiej literatury”. Celem projektu jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

DZIEŃ KROPKI 15.09.2022r.

15.09 w naszej grupie obchodziliśmy ,,Dzień Kropki”🔴🟠🔵🟣🟢🟡

Na początku dzieci zapoznały się z historią o kropce.

Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

Następnie przedszkolaki tworzyły obrazki z kropek przy użyciu różnych materiałów: plasteliny, farb, pomponików, papierowych kół, kleju i nożyczek.

Najmłodsi brali także udział w ,,kropkowym kodowaniu ” oraz zabawach matmatycznych. W nagrodę za wspaniałą pracę dzieci otrzymały dyplomy kreatywnego przedszkolaka.

SPOTKANIE Z RATOWNIKAMI MEDYCZNYMI 16.09

W ramach tygodnia bezpieczeństwa naszą grupę odwiedzili Pani Klaudia – ratownik medyczny, a także Pan Mikołaj – lekarz. Nasi goście opowiadali dzieciom o swojej pracy, a także zapoznali z podstawowymi informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2022

20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieci otrzymały drobne upominki, a także bawiły się przy muzyce. Na zakończenie wykonaliśmy zdjęcia w ,,fotobudce” przedszkolnej. Każdy mógł wybrać jakiś rekwizyt do zdjęcia.

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI 23.09

Podczas tego tygodnia rozmawialiśmy o jesieni. Obserwowaliśmy zmieniającą się przyrodę. Przeprowadzaliśmy eksperyment z odbarwianiem liści. Skompletowaliśmy dary jesieni do naszego kącika przyrody.

DZIEŃ CHŁOPCA 30.09

,,Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.

ODWIEDZINY PANI POŁOŻNEJ 07.10

W tym tygodniu odwiedziła nas w ramach ,, Tygodnia zdrowia” Pani Ewelina. Pani Ewelina jest położną
w szpitalu. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, a także pokazała sprzęt jakim posługują się pielęgniarki czy położne m.in strzykawki, kroplówkę. Pani Ewelina pokazała także jak kąpie się noworodka oraz jak poprawnie myć ręce. Na koniec dzieci otrzymały upominek w postaci strzykawek, a także z Panią wykonały dawne nakrycie głowy położnej. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny.

DZIEŃ DAWCY 13.10

DZIECI PRZYSZŁY DO PRZEDSZKOLA UBRANE NA CZERWONO

W naszym przedszkolu odbył się ,,Dzień Dawcy” zorganizowany w ramach pomocy organizacji DKMS. Dzieci przyszły do przedszkolach ubrane na czerwono w ramach solidarności z akcją.

Zajęcia dydaktyczne w tym dniu miały na celu przybliżenie dzieciom jak ważna jest pomoc drugiej osobie. Pomocą w ich przeprowadzeniu była związana z tematyką akcji historia ,,Krwinek i jego wielka misja ratunkowa”

Następnie dzieci odwiedziły namiot, w którym odbywała się akcja, każde dziecko zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcia przy ,,skrzydłach pomocy”

KONCERT EDUKACYJNY ,,LUTNICZE LABORATORIUM” 19.10

Ostatnio w naszym przedszkolu odbył się koncert, podczas którego wybraliśmy się do warsztatu lutnika. Poznaliśmy instrumentu smyczkowe oraz poznaliśmy ich budowę. Wsłuchaliśmy także pięknych utworów wykonanych przez muzyków.

HODOWLA FASOLI 21.10

W związku z tematyką tygodnia w kąciku przyrodniczym naszej sali zasadziliśmy fasole. Będziemy teraz obserwować jej rozwój i dbać o to, aby nie zmarniała.

WICEMISTRZOWIE KONKURSU ZBIÓRKI KASZTANÓW 2022

WRĘCZENIE NAGRODY PRZEZ DYREKTORA PRZEDSZKOLA ORAZ KOORDYNATORKĘ KONKURSU P.WERONIKĘ

Nasza grupa zdobyła II miejsce w tegorocznej zbiórce kasztanów. Zebraliśmy 934 kg.

Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w osiągnięciu tak świetnego wyniku !!!!

DZIEŃ DYNI 2022

W naszej grupie świętowaliśmy Dzień Dyni. Dzieci poznawały rodzaje dyni, skąd pochodzi oraz jakie potrawy można z niej przyrządzić. Na zakończenie przygotowaliśmy prace plastyczne oraz wykonywaliśmy m.in zadania matematyczne związane z bohaterką dnia

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI 11.11

W minionym tygodniu tematem przewodnim tygodnia była Polska. Dzieci poznawały m.in symbole narodowe, czy sławnych Polaków. Dnia 10.11 odbył się uroczysty apel z odśpiewaniem Hymnu
o godz.11:11. Na tą okazję nasze przedszkolaki przygotowały flagi.

WYCIECZKA EDUKACYJNA

07.11 wybraliśmy się na wycieczkę autokarem do Wir. Miejscem docelowym naszego wyjazdu był ,,Ogród Ekologiczny Państwa Gładysiaków”

Tematem wycieczki to:

„Co w ogrodzie się zaczyna na św. Marcina?”

PAPUGI

Nasze przedszkole odwiedziły papugi. Pan opowiedział dzieciom o naszych gościach m.in jak żyją co jedzą. Następnie każdy mógł osobiście przywitać się z papugami.

DZIEŃ MISIA 25.11

Dnia 25.11 obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Misia. Dzieci mogły przynieść do przedszkola swoje misie. Każdy zaprezentował swojego pluszaka i opowiedział co lubi z nim robić. Segregowaliśmy misie względem wielu cech np. ubranek czy cech wyglądu. Następnie z naszymi misiami zatańczyliśmy do piosenek ,,My Teddy Bear” oraz ,,Teddy Bear, Teddy Bear turn around”. Po zabawie wykonaliśmy w grupach 2 wielkie plakaty misiów. Na koniec dnia przeszliśmy ,,misiowy labirynt, a także obejrzeliśmy jeden z odcinków bajki ,, Kubuś puchatek”.

MIKOŁAJKI 06.12

06 grudnia w naszym przedszkolu obchodziliśmy ,,Mikołajki” . Dzieci odwiedziły wystawę Mikołajkowe, a także wszystkie tygryski otrzymały upominki pozostawione przez Świętego Mikołaja pod ubraną przez Nas choinką. Część bombek na naszej choince dzieci ozdobiły same podczas zajęć plastycznych.

KONCERT ZIMOWY 05.12

5 grudnia w naszym przedszkolu odbyło się kolejne przedstawienie. Tym razem głównymi bohaterami byli lisek, wilk a także Święty Mikołaj. Dzieci wysłuchały także świątecznych piosenek, które mogły zaśpiewać razem z bohaterami.

WYSTĘP ŚWIĄTECZNY 20.12

W naszej grupie 20.12 odbył się występ pt: ,,Zmartwienie śnieżynek”. Mali aktorzy spisali się wyśmienicie. Po występie odwiedził nas Gwiazdor, który miał dla dzieci wspaniałe prezenty, jednakże każdy przedszkolak musiał odpowiedzieć na pytanie ,,Czy byłeś grzeczny w tym roku”?.

Tygryski życzą Wszystkim Wesołych Świąt!!

WARSZTATY MIKOŁAJKOWE 21.12

Nasza grupa uczestniczyła w warsztatach Mikołajkowych. Dzieci zamieniły się w małych konstruktorów
i sami wykonywali Mikołaje. Na początku dzieci użyły papieru ściernego aby wyszlifować kawałki drewna, następnie za pomocą kołków musiały umocować jedną z części na podstawce. Kolejnym zadaniem było pomalowanie kawałka drewna przy użyciu gąbeczki, doczepienie wąsów, pomponów oraz oczu. Wykonanego Mikołaja dzieci pozostawiły do wyschnięcia. Dla wszystkich uczestników była to świetna zabawa.

KONCERT EDUKACYJNY 13.02

13.02 odbył się kolejny koncert edukacyjny. Tym razem pod tytułem ,,Strażackie syreny”. Dzieci poznały jak brzmią takie instrumenty jak trąbka, czy puzon. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i posłuchać dawnej strażackiej syreny oraz zobaczyć strój strażaka. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się tamburmajor oraz co to buława.

WALENTYNKI 14.02

14.02 obchodziliśmy w naszej grupie Walentynki. Na zajęciach poznaliśmy historię tego święta oraz jak można je obchodzić. Wspólnie z inną grupą obejrzeliśmy Filmik edukacyjny, na którym chłopiec o imieniu Kaziu szukał odpowiedzi na pytania dotyczące tego właśnie święta. Dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w fotobudce z kolegą bądź koleżankami. Następnie odbyły się konkursy oraz zabawy tematyczne.

BALIK KARNAWAŁOWY 17.02

W naszym przedszkolu odbył się długo wyczekiwany przez dzieci Balik Karnawałowy. Rano naszą grupę odwiedził Kubuś Puchatek, z którym wspólnie zatańczyliśmy, następnie odbył się pokaz mody. Każde dziecko mogło zaprezentować swój strój oraz opowiedzieć za co jest przebrane. Potem udaliśmy się na salę balową. Po 45 minutowej zabawie wróciliśmy do sal na słodki poczęstunek.

ŻEGNAMY PANIĄ DYREKTOR

20.02 Pożegnaliśmy Panią Dyrektor, która przechodzi na emeryturę.

Dziękujemy i mamy nadzieję, że będzie Pani nas odwiedzać

KONKURS RECYTATORSKI

W naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski organizowane przez Panie Annę Janik, Mariannę Bacic – Geartner oraz Weronikę Poloszyk. Wzięły nim udział dwie dziewczynki z naszej grupy i nie dały szans konkurencji. W swojej grupie wiekowej zajęły 1 miejsce – Maja oraz 3 miejsce – Dominika. Gratulujemy

DZIEŃ KOBIET

8 marca Święto Kobiet

więc życzenia składam tobie.

Dużo szczęścia i radości

a w nauce pomyślności.

Miej na ustach uśmiech słodki

w życiu zaś nie doznaj troski.

TYDZIEŃ Z DINOZAURAMI

W tym tygodniu cofnęliśmy się w czasie do świata dinozaurów. Dzieci przyniosły fascynujące książki, które czytaliśmy podczas zajęć. Wykonaliśmy stegozaury przy użyciu kartonu i rolek po papierze toaletowym. Pracowaliśmy także w parach. Cały tydzień zakończył eksperyment z wybuchającym wulkanem, który według badań naukowców mógł przyczynić się do wyginięcia dinozaurów

CO Z TĄ POGODĄ?

W tym tygodniu poznawaliśmy zjawiska pogodowe. Przeprowadziliśmy także doświadczenie, które pokazało nam jak powstaje deszcz.

POWITANIE WIOSNY 21.03

Dzisiaj w naszym przedszkolu powitaliśmy wiosnę. Dzieci otrzymały list od Pani Wiosny oraz zadania do wykonania. Następnie przeszliśmy ulicami Stęszewa trzymając w rękach gałązki forsycji. Przed Urzędem Gminy na scenie zaśpiewaliśmy piosenkę ,,Maszeruje Wiosna”, której uczyliśmy się na zajęciach. Po powrocie w ogródku zakopaliśmy cebulkę hiacynta w naszym przedszkolnym ogródku od naszej grupy.

WIOSENNY OGRÓDEK

Powiększanie naszego wiosennego ogródka trwa. Dzisiaj zasialiśmy sałatę, koperek, marchew, pomidorki koktajlowe oraz rzodkiewkę. Teraz z pomocą słońca oraz wody czekamy na efekty.

WIELKANOC TUŻ TUŻ …

W tym tygodniu zaczęliśmy przygotowania do Świąt Wielkanocnych. W dniu dzisiejszym tematem zajęć był cykl rozwoju kury. Jako niespodziankę dzieci odwiedziły cztery kurczątka.

SZUKAMY ZAJĄCZKA

W dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu szukaliśmy zajączka. Dzień zaczęliśmy od uroczystego śniadania. Następnie przeczytaliśmy list od zajączka oraz wykonaliśmy pozostawione przez niego zadania. Na końcu trasy odnaleźliśmy pozostawiony przez niego prezent. To był dzień pełen wrażeń.

O CZYM MARZĄ ZWIERZĘTA?

W tym tygodniu tematem przewodnim były zwierzęta wiejskie i domowe

Omawialiśmy następujące tematy”

Dzień 1.Nasi pupile

Dzień 2. Zwierzęta z wiejskiego podwórka

Dzień 3. Zwierzęta z naszych pól

Dzień 4. Zwierzęta z naszych lasów

Dzień 5. Moje zwierzątko

Wykonaliśmy także pracę plastyczną – owce.

LANY CZWARTEK

W czwartek odbył się przedszkolny ,,śmigus dyngus”. Po śniadaniu dzieci przygotowały się do zabawy.
Następnie w ogrodzie przedszkolnym, przy pięknej pogodzie spędzaliśmy czas na wspólnym polewaniu wodą.

KONCERT EDUKACYJNY 13.04

W czwartek odbył się kolejny koncert edukacyjny z cyklu ,,Gdzie mieszka muzyka?” tym razem tematem występu była Kraina Krasnoludków”.

TYDZIEŃ DLA ZIEMI

W tym tygodniu uczyliśmy się jak dbać o naszą planetę. Rozmawialiśmy o segregacji śmieci, recyklingu, a także jak każdy z Nas może uczynić coś dobrego dla planety. Dowiedzieliśmy także czym są parki narodowe. Na podsumowanie obejrzeliśmy film edukacyjny dotyczący dbania o planetę.

Ponadto przeszliśmy ścieżkę sensoryczną złożoną z przedmiotów związanych z tematem zajęć. Następnie odbyliśmy pracę w grupach. Na zakończenie każdy otrzymał dyplom przyjaciela Ziemi.

WARSZTATY PSZCZELARSKIE 26.04

W tym tygodniu odbyły się warsztaty pszczelarskie. Dzieci dowiedziały się jak wygląda ul oraz jak wygląda praca pszczelarza. Tygryski wykonały także własne świece z miodu.

ALBUM MOJEJ MIEJSCOWOŚCI

W tym tygodniu poznawaliśmy nasze miasto – Stęszew. Dzieci poznały ,,Legendę o Dorotce”. Porównywaliśmy zdjęcia Stęszewa dawniej i dziś. Jako podsumowanie wyruszyliśmy na spacer po mieście Odwiedziliśmy ,,Pańską górę”, mogliśmy zobaczyć kryptę Jabłonowskich, a także czaszkę Doroty Jabłonowskiej w naszym kościele. Poznaliśmy także ciekawostki dotyczące miasta. To była fascynująca wycieczka.

24.05 WYCIECZKA NA PRZEDSTAWIENIE ,,CZERWONY KAPTUREK”

Ostatnio Tygryski wybrały się na wycieczka do kina na przedstawienie pt: ,,Czerwony Kapturek” . Poznaliśmy historie Kapturka opowiedzianą w inny sposób niż tą którą znamy.

26.05 DZIEŃ MAMY – WARSZTATY

Mamo, Mamo Kocham Cię. Narysować Ciebie chcę.

Najpierw głowa, uszy, nos. Oczy duże, a w nich moc.

Buzia, która miło śpiewa i pocieszy, gdy ulewa.

Włosów burza oraz fale, a na szyi są korale.

Niczym słońce grzejesz mnie, teraz chodź i przytul się.

EKSPERYMENTY

Tygryski uwielbiają przeprowadzać doświadczenia i eksperymenty, dlatego w ostatnim tygodniu wykonały 2 z nich. W pierwszym dzieci sprawdzały co stanie się z jajkiem włożonym do octu, z kolei w drugim sprawdzaliśmy jak zareaguje skrobia i płyn do naczyń. To były fascynujące zajęcia.

PRZEDSTAWIENIE NAUCZYCIELE – DZIECIOM

W środę odbyło się przedstawienie nauczyciele-dzieciom pt: ,,Czerwony Kapturek”. Przedszkolaki mogły oglądać znane im Panie w całkiem nowej roli. To było naprawdę wyjątkowe przedstawienie.

DZIEŃ DZIECKA

01.06 W naszym przedszkolu odbył się ,Dzień Dziecka”. Na dzieci czekały wspaniałe atrakcje: liczne dmuchańce, przekąski oraz upominki od Rady Gminy Stęszew.