En bra Tinder-profil bor innehalla en medley av ansiktsbilder och helkroppsbilder

En bra Tinder-profil bor innehalla en medley av ansiktsbilder och helkroppsbilder

Enbart ansiktsbilder

Du kanske har bemastrat konsten att ta den perfekta ansiktsbilden – vinklar som fullkomlighet doljer den forestaende dubbelhakan och sminket som ar perfekt. Men nar din Tinder-profil ar en evinnerlig strom av ansiktsbilder kommer mannen att inleda undra hur sa du doljer.

Det betyder inte att du tvingas lagga upp en bikini-bild eller presentera upp samtliga krok, men ifall du ger potentiella matchningar en titt fran din kropp far de en mer representativ bild av hur du ser ut i verkligheten. Lita kungen oss, stabila killar som ar varda att svepa hoger pa vill kanna till vad de ger sig in pa innan de sveper at hoger.

Insta:

Vi lever i de sociala mediernas tidsalder, dar Paraguayan damer söker det verkar som om allihopa standigt haller kungen att laka sin narvaro gallande internet. Men nar det galler din Tinder-profil ar det angelaget att dra en barriar mellan ditt dejtingliv och ditt liv pa sociala medier. Det ar ocksa angelaget att forfragan dig jag varfor du ar gallande Tinder; pro att raka Mr Right, eller pro att hopa creepy foljare? Att inrymma ditt Instagram- eller Snapchat-anvandarnamn i din bio kan tyckas besta ett bra fason att lite fler foljare, men det kan riktig avskracka potentiella matchningar.

Nar du inkluderar dina sociala medier i din Tinder-bio bjuder du i princip in potentiella matchningar att doma dig baserat kungen din onlinepersonlighet, i stallet forut att teori kanna dig som person. Aven kan det framsta som ifall du ar mer hagad fran att oka antalet foljare an att finn en naturlig kontakt med nagon. Visst, du kanske far foljare, men vill du faktiskt ha 200 foljare gallande insta som all skriver ”jag sag dig pa Tinder, varfor svarar du ej?”

Killar vill kanna till att du ar pa Tinder for att ses en partner, inte pro att marknadsfora ditt varumarke kungen sociala medier. Dividera garna dina konton gallande sociala medier med matchningar nar ni inneha etablerat en relation, men mjalthugg dem borta fran din Tinder bio.

Att halla ett glas vin

Vi tycker alla ifall ett smaskigt glas vin intermittent. Det ar ett bra satt att varva ner efter en lang dag eller forut att ge en middagsbjudning en aning finess. Men nar du klamrar dig fast bred din Chardonnay som ifall det vore den heliga graal gallande varje foto kungen din Tinder-profil, sander det oratt budskap. Killar kan ej slopa att undra om din karleksaffar med Merlot kommer sta i vagen forut en serios relation. Det ar ocksa extremt generiskt och far dig ej att sta ut i mangden.

Istallet pro att visa upp din forkarlek for Pinot, varfor inte presentera upp din passion forut andra hobbies? Vare sig det ar vandring, maleri eller att dansa laka natten, ge killarna en glimt av hur sa som gor dig verkligt originell.

Blommor i haret

Du kande dig extra grann gallande den dar midsommarbilden med blomsterkrans i haret och du vill synnerligen utstrala den dar boho-chic viben. Men nar dina Tinder-profilbilder ar en virtuell bukett fran blomsterkronor och botaniska accessoarer kan det bli en aning overvaldigande. Under tiden vissa killar kanske uppskattar den eteriska estetiken, kan andra fraga ifall de haller kungen att svepa hoger kungen Moder Natur personligen.

Sang i stallet din naturliga skonhet skina igenom. Fokusera kungen att framhalla dina vackra ogon eller ditt fantastiska leende i stallet pro att lata din blomsterfyllda frisyr stjala rampljuset. Kom ihag att killar letar efter en jordnara kontakt, inte en vandrande tradgard.

Att vara morsa ar en nodvandig bit av ditt leva, och det ar relevant att besta offentlig med din foraldrastatus. Men nar din Tinder-profil ar overfylld med bilder pa dina avkomma eller oandliga anekdoter om dina liten kan det besta avskrackande forut potentiella matchningar.