The Makings of a Great Tinder Bio

The Makings of a Great Tinder Bio

Vad du kan utbilda dig av Hootsuites 5 basta sociala videor under 2018

Tinder ar sjalvfallet den mest populara sociala appen fokuserad gallande dejting. Konkurrensen ar sa paverkad att varje sma sak kan selektera mellan ett vanster- och ett hoger-svep. Till och med nagot sa spartanskt som en valskriven biografi kan markant foradla dina chanser att lite en hogersvepning.

Lat oss ta en narmare titt pa hur de basta kvinnliga Tinder-biosen skapades och hur du kommer gallande en personligen.

Spelar bio faktiskt nagon roll?

Hejsan, det forsta nagon ser nar din profil dyker upp i deras rinnande ar ditt profilfoto. Att ha ett valgjordt kvalitetsfoto kommer darfor att trygga att din potentiella dejt sveper domstol. Om du svepte dem riktigt, har du en matchning.

Efter den forsta matchen kommer andra bilder pa din profil och din biografi in i bilden. Under tiden en entusiasmerande biografi i genomsnitt ar viktigare for kvinnor, uppmarksammar man ocksa hur sa som skrivs i en kvinnas biografi efter matchen.

I en procent fran fallen ar det exakt bion som avgjorde odet for ett potentiellt par. En bio kungen din profil ger dig en chans att prata nagot mer om dig jag och representera dig personligen i basta mojliga blond.

Pa likadan metod ger din bio dina potentiella matchningar en bra tillfalle att atnjuta en titt fran vem personen bakom bilden ar. Detta ar speciellt angelaget ifall de ar kungen staketet; en fint sammansatt bio kan forsiktig trycka dem mot dig. A andra sidan kan en inte bra skriven jambordig beredvilligt efterfolja bort dem.

Slutligen ar Tinder ett lockton som vi all vill vara sa framgangsrika vi kan. Sa ta tag i de 500 omen som star till ditt forfogande forut att komma med den basta biografin du kan och maximera dina chanser forut att dra para at hoger.

Vad sager det ifall dig?

Du bor tanka gallande din Tinder-profil som din introduktion till en potentiell dejt. Biografin representerar de forsta orden som nagon kommer att lasa efter att de har sett din profilbild. Saledes ar det centralt att komponera det efter din pragel och vara ditt sanna sjalv.

Din bio kan demaskera sa en aning som din nationalitet och alder, och det ar helt OK ifall du ar svarovertalad att dividera dina djupare tankar ifall Star Wars, mansklighetens framtid och livet i allmanhet. A andra sidan kan du prova addera vad du star forut, hur sa dina ideal ar eller hur sa du tycker ifall karlek i 500 spar.

Detta beror sannerligen gallande dig, din maner och preferenser. Det viktigaste arme ar att din biografi inte ljuger eller representerar dig i mankemang belysning.

Darfor bion ar en viktig post i din Tinder-strategilada, bor du overvaga ordentligt innan du lagger upp den. I de nedandstaende avsnitten kommer vi smavaxt att diskutera prylar att klura pa. Forst tar vi upp de foremal du nog vill ha med och sedan saker du bor slingra. Sang oss dyka djupare in i skapandet fran en fantastisk Tinder-bio.

Grejer att inkludera i din bio

Forst och framst, skriv nagot. Det inneha hant fler ganger an man kan rakna att ett potentiellt hogersvep nekades darfor en saknad bio. Sanningen att knysta, kvinnor ar ofta mer benagna att svepa vanster pa grund av en tom bio an hanar.

Darfor att du blott har 500 spar, bor du halla din bio fokuserad. Ifall du vill delge nagot mer ifall dig allena for andra, inbegripa enbart en handfull fran de viktigaste sakerna. Till exempel musikgenrer du lyssnar kungen, favoritfilmer eller hobbyer. Du kan aven selektera ett rask citat fran din favoritfiktiva drag, skribent eller filosof. Djupare och tankevackande citat kan aven klaffa.

Du bor ocksa vara oppen. Du skulle bli roligt over hur otaliga som rentav tycker att uppriktighet och sjalvfortroende ar mer tilldragande an utseendet. Sa ifall du ar en offentlig och sjalvsaker person, lat det briljera igenom din bio. Vaderstreck det naturligt och hanfora de potentiella matchningarna med din djarva bio.

Kreativitet ar ett fran de storsta afrodisiakum som manskligheten kanner till. Det ar eftersom kreativa folk och artister har folk som gnaller over dem varenda de an gar. Test att forklara din kreativa sida. Namn bloggen du skriver eller dina origamikunskaper. Ifall du spelar ett instrument, sag det.

Mystik ar en fran de viktigaste ingredienserna i romantik. Du bor ertappa till fyllest pro att kittla deras drom, men ej till fyllest for att avliva deras intresse. Ehuru teckengransen ar 500 indikation, ar din basta insats att anordna sig under 250. En biografi bor vara underlang och koncist.

Slutligen bor du fullborda din bio med en slags uppmaning. Du kan stalla en sporja till lasarna och bjuda in dem att bidra https://kissbrides.com/sv/charmromance-recension/ dig ett besvarande via chatten.

Saker att slingra

Det finns aven saker du bor avstyra och avsta fran nar du komponerar din Tinder-bio. Det forsta att undfly ar tom bio. Det utfor din profil mindre attraktiv och folk kan missta dig forut en havskatt.

Darpa bor din biografi inte sitta samman av fran en rad adjektiv. Undvik bios som bubblig, vanlig, pratsam, oppensinnad. Samt om det ar battre an inte ett dyft, kan den har typen av bio ej precis fanga eller kungen riktigt satt presentera nagons personlighet.

Dartill bor du inte kliva den fina gransen mellan att besta sjalvsaker och att besta avskyvard. Det betyder att du aldrig amna besta fornedrande och arrogant i din bio. Likasa bor du undfly svordomar, darfor att det ej ar ett indikator gallande sjalvfortroende utan kungen ondska.

Undvik att hantera all tillgangliga 500 spar pro att kringga att framsta som nagon som inte vet nar den ska enda samspraka. En bio kungen 500 ord kan aven signalera att agaren fran profilen ar fafang och bara bryr sig om sig sjalv.

Hur man lagger upp en bio

  1. Igangsattning Tinder-appen fran din telefon eller surfplattas startskarm.
  2. Ifall du ej redan ar inloggad ar det dags att handla det genast.
  3. Nar huvudskarmen oppnas bor du publicera kungen din profilikon. Den finns langst upp kungen skarmen.
  4. Klicka darefter kungen ikonerna andra info eller penna pro att komma at din profils meny.
  5. Scrolla ner till avsnittet Om.
  6. Belastning kungen textrutan.
  7. Skriv din bio.
  8. Din bio kommer att uppdateras nar du stanger textrutan.

Till bio eller inte till bio

Svaret pa denna fraga ar stadse ”till bio.” Med en bio slipper du att misstas forut en havskatt och en bedrageri. Dessutom kan en valkomponerad bio forstora din hoger sveppoang med stor marginal. Den amna vara entusiasmerande, frank och underlang.

Inneha du en entusiasmerande Tinder-bio, eller antagande du att du kan battra den? Om du inneha nagra tips for en bra Tinder-bio som vi har missat, dela dem i kommentarsfaltet nedan.