Att besta nord kan handla det svar ibland att finnas ensamstaende

Att besta nord kan handla det svar ibland att finnas ensamstaende

Gallande dejtingapparna sker det forsiktig att vi passa med manniskor saso vi icke har ofta gemensamt tillsammans. Da plikt vi finna prylar att prata ifall.

Stav ja ager det kunnat bliva anstrangt stundom, nar mi suttit kungen fik tillsammans en okand manniska och ick kommit gallande samtalsamnen.

Och nar vi bada tittar ner mot vara telefoner darfor att underhallas. Plotsligen blir det saso nagon kraftmatning! Vem befinner sig mest ihardig nar det innefatt att icke titta pa sina notiser? Ha, jag vinner aldrig. Det ar ino och for sig inget att hogtidlighalla.

Andock mi antagande att mig age knackt koden! Det kravdes fa utrakningar enbart, uppg mi och tar villi ja min vita labbrock genomsnittlig ålder för äktenskap i Nordamerika.

Poner dig att mi ritat upp nago karta villi uppsyn fasa, sam nalat kompakt bilder darborta. Och darnast fast roda, grona och blaa snoren emella nalarna. Later det galet? Da skal du betrakta mina Excel-ark!

Saken dar basta aktiviteten villi en forsta dejt ar Promenader. Det ar odla jatte- forbattring annu att sitta pa matstall alternativt kafe.

Det befinner sig nat i synnerhe tillsammans att besta utomhus, att ga inom nago park, saso gor att samtalen kanns mer livful. Saker hander krin nago nar du ga. Miljoerna skiftnin oupphorligen. Och det promenera att kommentera villi random-saker saso ske.

Omedelbar eventuellt du vill sluta mej och anfora »men, Tanvir, hur kan n betrada dejt inte med att pladdra forsavit ditt syssla och det politiska situatione just nu?«. Da vill jag bara respondera »Ehh, hor n ens hurda det later? Cirka den trakigaste dejten nansin!«

Mig vill ju ocksa nedmontera den neo-koloniala, hegemoniska, patriarkala heteronormativa kapitalismen som vemsomhelst! Men hursa vara tvunge mig bega det kungen nagon dejt?

Det befinner sig det sasom mestadels ske jag om dejten blott befinner sig ovan bjudning eller fika

Godtagbart, sjalv skal fortydliga. Mi snackar om politik va dag. Va dag. Med kompisar, familj, mo sam tillsamman pa jobbet. Mig vill ju samt nedmontera saken dar neo-koloniala, hegemoniska, patriarkala heteronormativa kapitalismen sasom vemsomhelst! Skada varfor tvingas mig bega det gallande nago dejt?

Odla ehuru en akademisk overlaggning ifall politisk teori kan finnas upplysande sam larorik, odla befinner sig det ick kul! Att prata ifall kneg befinner si ej stimulerande. Det befinner si icke flirtigt.

»Sa… postum gymnasiet reste mig omkring ino ett ar. Forsenad borjade villig jag villi universitetet, samt jobbade forsenad ino handelsbod. Sjalv kande att mig ville handla nagot ovrigt. Om fem ar vill jag na helt andra foresats. Sam hederlig FOLJAKTLIGEN soker mig saken dar arme tjansten hos er.«.

Alternativ, avvakta, det ar ju icke ett anstallningsintervju! Sorry. Andock hursa kanns det saso det? For jag borjade samspraka forsavit arbetsuppgift!

Alternativ skapa e annan forehavande

Vi faller enkel in inom att samspraka forsavitt jobbtitlar for att framfora oss sjalva. Det lar vi oss fartfyllt ino yrkeslivet. Stundom verkar medborgare antaga att en ett dejt koper forsavitt att »lara kanna nagon«.

Andock betyder det att sjalv tvingas informera alltsamman ifall ja solo ino kronologisk stadga? Hane behover ej lite ordning kungen nago persons laka sagen gallande forsta dejten. Att instruera uppfatta nagon individ befinner si nagot saso tar tidrymd. Sant kan vi hushalla mo andra dejten, alternativ den tredje, alternativ efter brollopet.

Odl dom principerna inneha funkat pro undertecknad atminstone. Det befinner si lattare att hanga avslappnat villi nagon vandr. Bowling, minigolf alternativ betrada utstallning. Endas undersoka sin personligt city! Det finns atskillig gratismuseer!

Kan vi icke provocera oss sjalva saken dar narvarand hosten och lokalisera roliga grej att skapa? Det astadkomme en genant dejt mot en alldeles okej tid tillsammans nago framling. Odl lange ingen ser ned kontra sin telefon.

Folj Dagens stadium villi Facebook samt Twitter, sam prenumerera villig vart nyhetsbrev darfor at plocka del av granskande journalistik, nyheter, asikt sam sank.