Svenskarna samst i Europa pa att dejta

Svenskarna samst i Europa pa att dejta

Med morker och kyla merparten av aret ar det ej konstigt att vi svenskar inneha rykte om oss att vara tillbakadragna och reserverade. Och ”myten” om blyga svenskar forefalla rentav klaffa – enligt en ny undersokning fran Match ar vi namligen samst i laka Europa gallande att dejta. Tillika kanner sig varannan svensk osexig. Kan det besta sa att forestallningen ifall varm passionerade sydeuropeer och halla med, inatvanda svenskar stammer?

I en ny extensiv granskning fran dejtingexperterna gallande Match kartlaggs europeernas dejtingvanor och siffrorna talar sitt tydliga sprak – svenskarna ar absolut samst i laka Europa kungen att dejta. I skrikig kontrast star vinnarlandet Spanien, dar alltsammans nio av tio personer inneha varit pa dejt.

– formodligen for att det svenska klimatet inte alltid ar helt samarbetsvilligt, men det ar ingen ursakt forut att vi svenskar ar sa daliga pa att dejta! Det kan framsta laskigt till en borjan, men att skrida pa en dejt ar bade glatt, fangslande och en stor sjalvfortroendeboost. Jag ar saker gallande att vi svenskar skulle ma bra fran att instruera oss lite fran vara sydeuropeiska grannar i det avseendet, sager Linnea Rinas, marknadschef pa Match.

I undersokningen tar man aven tempen pa hur sexiga medlemmarna kanner sig – i Sverige uppger ganska halften av medlemmarna att de kanner sig osexiga. I Spanien daremot ar motsvarande siffra halverad, enbart en fjardedel av spanjorerna kanner sig inte sexiga.

Just det

– Vi ser ett tydlig relation mellan dejtingfrekvens, sjalvuppfattning och hur raffig en person kanner sig. Om fler svenskar vagar bidra sig ut gallande dejtingscenen ar det eftersom troligt att de bade okar chansen att mota en ny partner och forhoppningsvis far battre sjalvfortroende kungen kopet. Sa, dejta mer, anser Linnea Rinas

Ar du singel och kanner upprepa dig i svenskarnas problematik? Har inneha Match listat 5 tips pro att handla dejtandet roligare:

Bland de svenska respondenterna uppger varje tredje person att de aldrig nagonsin varit pa en dejt

  1. Dejta mer!

Det heter att exercis ger kunnande, och sa dessutom i dejtingvarlden. En dejt behover inte vara rosor och tanda belysning. ”Dinner and a drink” kan identiska beredvilligt vara en foto defilera eller en snabb kaffe. Avdramatisera dejten for att toras utprova och hitta ett format som passar dig!

Bland de svenska respondenterna uppger var tredje person att de aldrig nagonsin varit kungen en dejt

  1. Valj en plats dar du kanner dig hemma

Ifall du kanner dig avslappnad kommer det smitta fran sig kungen din dejt, och vice versa. Valj den sunkiga baren dar du vagar besta dig sjalv over den snofsiga cocktailbaren dar du knappast kan uttala namnen gallande drinkarna.

Bland de svenska respondenterna uppger varje tredje person https://sweetbride.org/sv/latin-woman-love-recension/ att de aldrig nagonsin varit pa en dejt

  1. Kom ihag att din dejt ocksa ar stirrig

Du kanske aldrig inneha traffat din dejt forut, men i sa fall inneha din dejt aldrig traffat dig heller. Kom ihag att ni bada ar nervosa, men framforallt att ni bada ar nyfikna pa varandra. Ni ar dar pro att inlara uppleva varandra, ej for att doma varandra.

Bland de svenska respondenterna uppger var tredje person att de aldrig nagonsin varit kungen en dejt

  1. Tordas fortroende gallande personkemi – it takes two to tango.

Traffar du en person for forsta gangen och du fattar asikt for hen, kanner troligen din dejt lika. Samma sak galler om du inte alls kanner att det klickar. Att ha det social kungen en dejt ar omsesidigt och om du kanner att ni har forvanad, kanner antagligen din dejt det aven.

Bland de svenska respondenterna uppger varenda tredje person att de aldrig nagonsin varit kungen en dejt

  1. Dress for success

Gor dig fin. Men gor dig ej fin forut nagon annan, utfor det pro dig personligen och din personlig skull. Nar du kanner dig fin kommer du att uppfatta dig sakrare gallande dig personligen och enar spelar det hederligt talat ingen roll va din dejt tycker. Vems tycke bryr du dig mest ifall – en persons som du aldrig traffat eller ditt eget?

Fakta om LoveGeist LoveGeist – ar den arliga europeiska referensstudien ifall singlar och dejting. Undersokningen genomfordes fran TNS kungen order av Match fran den 26 oktober till . 9610 singlar mellan 18 och 65 ar i sju europeiska lander tillfragades (Sverige, Storbritannien, Frankrike, Tyskland, Nederlanderna, Italien och Spanien). 1 000 svenskar har blivit intervjuade. Singlar definierades som personer som inte ar i en aktiv relation, fristaende av civilstatus. Utbredd analysen inneha data noga matts pro att tanka efter kompositionen fran antalet singlar per land utifran alder och kon. Bred prognos fran statistik kungen en europeisk niva inneha landernas storlek och invanarantal tagits i atanke.