Academic Singles ar en forhallandevis bra dejtingsajt

Academic Singles ar en forhallandevis bra dejtingsajt

Konklusion

Huvudsyftet ar att anpassa valutbildade folk via en personlighetstest. Vi upplever att tjansten fungerar bra i Sverige och att det finns ganska flertal anvandare. Nackdelen ar att du ej kan bruka massa av funktionerna genom gratistjansten och att du hastigt plikt avlona for att klara av begagna tjansten fullt ut.

Fordelar
Nackdelar

Introduktion

Academic Singles ar en dejtingsida som tar sikte kungen att matcha singlar med hogre utbildning. Det kan eftersom anses vara en slags nischsida inom natdejting. Dejtingtjansten inneha sin bas i Luxemburg, men allting innehallet gallande den svenska versionen fran sidan ar kungen just svenska.

Vi inneha testat Academic Singles och tittat narmare kungen allting fran matchning och personlighetstester, till forutsattning och integritetsregler. Las vidare forut att bilda dig mer ifall vad vi har upptackt ifall Academic Singles.

In Registrering

Moment ett i registreringsprocessen ar att ange baksida av underben du soker kungen dejtingsajten. Ar du en man som soker kvinna, gumma som soker man, eller nagot annat? Darefter tvungen du indicera en mejladress och hitta pa ett losenord.

Nar det arme steget ar slutfort genomfor du personlighetstesten som amna anvandas forut att anpassa dig med en lamplig partner. Vi amna nu plocka en narmare titt gallande just personlighetstesten.

Personlighetstest

I inledningsvis fran personlighetstesten kommer du att ringa en rad annorlunda fragor, som till exempel hur du ser gallande uppgiftsfordelningen i ett proportion, och hur du marker att du ar foralskad. Det finns dock inte flertal sadana fragor innan det overgar till att gradera olika egenhet hos dig sjalv och samt hos din potentiella partner.

Ratingen sker genom att du till foredome far fragor ifall hur sa du soker hos en partner och darefter far numrera annorlunda personlighetsdrag kungen en kla av. Du kan till foredome ringa utlatandet ”Jag onskar en partner som ar beslutsam” som du darefter amna betygsatta fran 1 till 6, dar 1 betyder att det ej ar viktigt alls ifall din partner ar beslutsam, och 6 betyder att det ar hejdlost relevant forut dig.

Narmast I foljd amna du producera synonym ifall dig sjalv. Som foredome kan du ringa fragan ”Vad tilltalar dig mest?” och sa presenteras du forut en rad annorlunda koncept som ska rangordnas. Ar begrunda till exempel nagot som ar valdigt viktigt for dig under tiden det ar mindre angelaget att lyssna? Enar anger du detta kungen de annorlunda skalorna. Svaren anvands darefter till att anpassa dig med partners som Academic Singles menar att du skulle duga bra ihop med.

Nar du ar fullandad med rangordningsdelen av personlighetstesten far du fylleri i en aning principiell information ifall dig allena. Detta inkluderar bland annat fornamn, fodelsedatum, var du bor och om du inneha barn. Utover detta kommer du att bli ombedd att beskriva ditt utseende (ogonfarg, harfarg, osv.) och aven rus i vilket arbetsplats du har och din arsinkomst.

Det ska fortydligas att det ej ar all dessa fragor som plikt besvaras. Slutligen far du delge lite https://kissbrides.com/sv/blogg/brittiska-dejtingsajter-och-appar/ ifall ditt forhallande till rokning och sprit. Du kan samt tillagga ett egen budskap gallande slutet, dar fragan som du amna besvara ar harnast: ”Vad skulle du helst kommunicera om hela natten?”

Innan du avslutar personlighetstesten kommer du att bli ombedd att kryssa i tva rutor. I Genom att kryssa i den forsta rutan godkanner du den personliga meddelandetjansten som Academic Singles inneha. Detta ar en funktion som gor att din profil blir mer synbar alldenstund matchningarna oavbrutet uppdateras med sidoaktiviteter som du gor och va du utfor i ovrigt.

I Genom att kryssa pro den andra rutan godkanner du Academic Singles stadgar och forutsattning ocksa deras integritetspolicy. Vi ska plocka oss en narmare glimt pa dessa parametrar och gallande integritetspolicyn framat slutet av den har recensionen.