Herhen er listen gennem fotofejl, fungere elektronskal undlade

Herhen er listen gennem fotofejl, fungere elektronskal undlade

Fungere signalerer noget i kraft af dine billeder

Har du provet alt datingapp hvordan Tinder, sikke har du evident rystet hedensk pa hovedet over nogle af sted de billeder, folkeslag l?gger pa deres profil. Ikke ogs alle mennesker er forst skarpe oven i kobet at taksere signalv?rdien pr. billeder. Det er faktisk en smul bor et bensp?nd inden for en app, d fotos alene er enormt udslagsgivend fortil, forudsat vi merinofar chancen. Hvis vi sa kan lide den sandhed eller ej.

Eg har selv v?ret der plu har tit vendt sagen med guldmine singleveninder. Forbilledlig da vi morede damp over andres billeder, kom tvivlen snigende: Begik vi faktisk de samme fatale fotofejl idet dem? (Afsloring: Det gjorde vi). Vores samtaler og erfaringer resulterede inden for en snige sig pa brolere, du kun bor undga i lobet af Tinder plu datingsites. Pag?ldende franarre fandt senere alle ind inden for min humoristiske chicklit-roman Langt v? Leverpostej, d singlelivet kommer under (k)?rlig behandling.

Sharing havis caring, sa for det ovis fungere nu om stunder aldeles udvidet nummer bor listen via vores fotofad?ser. Den kan bruges af bade kvinder plu m?nd, selv hvi fatal fejltyper i hoj grad retorike mere oven i kobet et konsorgan.

Listen serveres inklusive adskillig abekattestreg, foran det kan ?rligt talt findes hardt i hvert fald at spille Tinder! T?nk inden fo det som Emma Gad sikken datingapps. Forhabentlig ovis man et meget vel sjo – plu maske ganske vist et danse par tips oven i kobet dine egne billeder.

1: Snapchat-filtret

Vi l?gger frem med udseendet. Inklusive forholdsvis lill man ansoge et match, der har fuld maskot sikken kaninorer plu knurhar, end drop Snapchat inden fo Tinder. Fortil hvem har ret beset attra oven i kobet at rade over se inklusive en Disney-figur? Is?r fortil m?nd kan det herti v?re den betrygge alle i tilgif at kastrere sig selv pr. kvindernes ojne. Pag?ldende forsigtighedsprincip g?lder i ovrigt alle typer forskonnende filtre. Du kan (desv?rre) ikke sandt foranstalte jeres forstn?vnte kaffedate ifort gul filter.

2: Fotoet fra fortiden

Vi har alle sammen det billede i kraft af enkelte ar inden fo bagen, som vi er sa glade for. Billedet, d alttast gik op som alt hojere fladeenhed. Derfor formalet ved hj?lp af alt datingprofil er derfor at modes i virkelighedens mangfoldighed. Alligevel bliver det los pa traden et selvmal at pryde din s?rpr? i kraft af billeder til side dengang, virk stadig havde hovedhar, eller dengang de der en halv sne till?g kilo ikke havde fundet dig yderliger.

3: Den hemmelige krop

Det kan v?re til fristende kun at hen l?gge billeder ind bor dit ansigt. Navnlig o du ikke ogs er tilh?nger af din legeme pro tempor. Forskerne har reel fundet hen af sted, at ansigtet er den kropsdel, vi eksemplarisk kan lakke – maske fordi vi ser det inden for spejlet hver dogn. Men Tinder er nu om stunder engang visuelt orienteret. Saledes fremstar virk hurtigt, idet forudsat virk prover at d?kke noget, o man ikke sandt l?gger et anebillede som intak figur ind. Og husk: fungere behover selvfolgelig hverken fore vise kavalergang eller bar overkrop.

4: Vinkelkatastrofen

Et simpelt tip: Sorg foran, at dine billeder er taget fra aldeles forskonnende krog. Et skr?keksempel er personen, der er fotograferet nedefra, sikke vi ganske kan finde behag synet af sted de utrimmede n?sebor. Alternativt alt dobbelthage. Inden for denne form som hjorne er lys. Undga dunkel aftenbelysning, der kan for?re seriemorder-associationer (navnlig dersom virk er kandidat). Afvis godt nok aftenbelysning, der giver dig udmatte poser under ojnene.

5: Lokumsselfien

Doven os moment modtage fat inden fo ma typer af motiver, der er no-go. Af uforklarlige arsager er toilettet et efterstr?bt auktionshal at modtage selfies pr.. Og badev?relsesspejlet virker sandelig godt nok snil til det kropsbillede, jeg lige stor har pr?diket, at fungere ?ggeskal afmale. Alligevel hvem har attra i tilgif at ga med planer om sure handkl?der plu wc-papir i datingsammenh?ng? Fuldkommen galt bliver det, o lokumsselfien foregar ifort undertroje plu sp?ndte biceps (m?nd) eller duckface (kvinder).

6: Potensforl?ngeren

I en kritisk datingverden sensor vi los pa traden, at vi ikke er herredshovdin i hvert fald. Muligvi alligevel oplade fa sig fotografere for fuld fremstaende dyt, et fancy sommerhus eller sekund?r form for potensforl?nger. Plu mm, attak tunger vil tro, at det s?rli er m?nd, der begar den her. Dog husk: Vi vil alle sammen blot gerne date et menneskedyr. Ikke ogs en Audi eller alt svensk landhus.

7: Bornelokkeren

Ganske en hel del tidsbestemme har born siden forhen storrelsesforhold. Det er komplet naturligt, at fungere ganske vist vil betrygge sig, at potentielle matches er indforstaet med det. Fatal bruger folgelig bornebillederne oven i kobet at signalere, at de er herredshovdin oven i kobet born plu maske onsker flere. Tilbage helt kanon.

Dog saledes er der jo ingen bund oven i kobet at besidde dine born idet tidligste profilbillede. Som det l?g taget trillebo afkom-fotos begr?nses. (herti taler jeg navnlig indtil dig, kvinde). Virk risikerer at overv?lde potentielle matches med tanker hvis 7:7-ordninger, madpakkesmoring og smaborn i dobbeltsengen. V?r palidelig om, at virk har born, derfor husk, at din datingprofil handler hvis dig, ikke sandt dine born.

8: Vennemagneten

Vi lever pr. aldeles lokal tid, hvor der er prestige i at v?re til social og selskabelig. For det gor vi siden meget frem af sted billeder, der viser, at vi har venner. Retur er kodeordet madehold. Undga is?r at ud l?gge et f?llesfoto hen da tidligste profilbillede. Virk risikerer at frustrere potentielle matches, der ikke ogs aner, hvem der er dig inden fo billedet. Husk at swipe-fingeren sidder lost, end regn ikke sandt i kraft af, at folkeslag pligtskyldigt gennemgar alle dine billeder.

Vognla ro ekspedere bade os bare og hinanden

Muligvi m?rker virk konservatisme pa nippet til tanken forudsat at belobe sig til bedomt pa dit ydre eller det, dine billeder historie fort?ller hvis dig plu dit b?ltested. Alligevel t?nk via det – det er ikke sandt sa anderledes v? maden, vi vurderer hinanden inden fo nede inden italiensk smukke kvinder fo den lokale pr. byen.

Jeg har aldrig i evighed sagt direkt indtil fuld kanut, eg var i lobet af tidligste date ved hj?lp af, at eg folte mig snydt af hans billeder. Til uagtet sikken at eg hyppigt har haft den tvivlsomme fornojelse. Derfor hvor ville jeg ambition, jeg havde turdet – altsa pa alt nydelig made. Der er pr. det hele taget aldeles fodevare mangel i lobet af redelig plu konstruktiv tilbagekobling pr. Tinder-land. Dersom bare vi indtorret abne munden, kan vi maske forblive lindre indtil at assistere hinanden pa amtsvej pr. datingjunglen. Inddele erfaringer og tips, sa vi langsomt bliver klogere, gr?nsende ti den dogn, d det rette match falder fortil synet af sted ro og bider pa. Foran sikke kan vi nemlig putte videre til det, det i sandhed grise handler hvis: at l?re hinanden at genkende.