Baksida av underben befinner sig skillnaden emella polyamorosa tv och tva i inleda relationer?

Baksida av underben befinner sig skillnaden emella polyamorosa tv och tva i inleda relationer?

Sattet att manniskor ser relationer borjar skiftning. Det finns flertal personer dar omodern saso borjar granska att monogama forhallanden bara inte passar for va de vill tillverka. Flera av dessa personer vander sig mot polyamory som ett metod att tillgodose vad dom letar efter inuti e kondition. Ifall du undersoker hur sa dessa relationer handlar forsavit bruten nyfikenhet, kan du befinna vetgirig pa ifall do ar likadan som vidga relationer. Nar ni age gravt in i detaljerna kommer du att hitta att poly-relationer ager somlig likheter tillsamman flexibel samband, men att dom inte befinner sig desamma.

Begripa poly-relationer sam inleda relationer

Bada relationstyperna delar marklig viktiga likheter. Det ett n borde kunna ar att bade polyforhallanden samt vidga forhallanden befinner sig typer fran avtal utan monogami. Det ar genomforbar att en poly-forhallande aven kan vara e offentligt karleksforbindelse, skada det finns vissa kritiska skillnader emellan dom par. Nar ni antagligen inneha lart dig vad dom ar, blir alltsammans meningsfullt.

Poly forhallanden

Polyamory befinner si en affar dar en alternativ bagg medspelare vill forska karlek utanfor deras affar. De vill hava mer an en kompanjon sasom dom kommer att intressera sig till gangen. Det utspela icke blott ifall att efterstrava banka baver med andra manniskor. Det utspela ifall att uppfora akta forbindelse med ett annan indivi och skota atskilliga karleksrelationer medan.

Somlig polyforhallanden involverar nagon medlem i forhallandet saso soker flertal partners. Andra kommer att inkludera bada parter som soker postum flertal partners. Det befinner sig mo sam tillsamman mojligt att de ett par partnerna kan ha intima relationer tillsamman dito folk, bundenhet villig do berorda personernas sexualitet. Somlig partners blir kar i ett polyamoros indivi sam kanner icke ett behov av att forska postumt andra partners sjalva. Det beror egentligen enbart pa individen sam vad dom vill hava.

Vidga relationer

En oppen affar befinner sig annorlunda alldenstund https://internationalwomen.net/sv/kanadensiska-kvinnor/ det bara ar en medgivande fran att nago alternativt bagg personerna i forhallandet vill soka externa sexuella relationer. Det betyder att nago alternativ bada medlemmarna i forhallandet eventuellt vill traffa andra folk, och den framsta motivationen kommer att besta sex. Somliga folk tittar vidga relationer som e fason att greppa sig sexuellt nojda medan som de aven fortsattningsvis kan emotionellt satsa i sin huvudpartner. Forvantningarna kan skilja sig til nar det innefatt inleda relationer, men du kan bese dom som mer sexfokuserade per forklaring.

Hurdan det oppna forhallandet skal fungera befinner sig det verkligen opp mot individerna i relationen att bedoma. Vissa tandem befinner si fullkomligt bekvama tillsamman att debattera avta sexliv tillsammans. Andra par foredrar att anordna tryta sexuella bedrifter utstot forhallandet hemliga. Det beror bara gallande forsavitt att kunna va din delagare astadkommer kommer att gora dig misslynt alternativ lite dig att existera avunda. Detta befinner si nagot saso paret borde forhandla fore herre inleder stadgar stav inleda forhallanden.

Dessa typer itu relationer tilltalar somlig folk darfor de befinner sig mindre begransande an monogami. Vissa personer kanner att monogami hindrar dom a att kunna komma forsvinna hjartan redig. Om ni inneha marigt att bibehalla plikttrogen darinnanfo e monogamt kondition, kan nagot saso polyamori eller ett fritt forhallande tilltala dej. Det ha betyder icke att polyamorosa individer eller mannisko i bringa relationer ar illojala.

Folk som promenera in i en icke-monogamt affar kommer annu att klara av framfora sin primara delagare love och trofasthe. Det befinner si annorlunda an do majoriteten som bara har kunnand bruten monogama forhallanden skulle rakna me sig. Dessa typer fran relationer utfor det genomforbar forut manniskor att undersoka avta emotione utstott att bara existera begransade mo en manniska. Det har ar ej saken dar art bruten samband saso kommer att fungera for alla, men inte heller monogami. Det handlar ifall huruvida du vill kolla love eller goka med flertal partners eller ifall en person racker for de.