ElitSinglar har ett tioarsperiod fran erfarenhet fran affarsvarlden

ElitSinglar har ett tioarsperiod fran erfarenhet fran affarsvarlden

Antal medlemmar/aktivitet

De borjade sin resa i Tyskland 2009 och har expanderat till flertal lander darefter dess. For narvarande inneha de typ 14 miljoner aktiva brukare i Europa, vilket ar frappant med tanke kungen deras fokusomrade. ElitSinglar ar allmant framstaende som en massor rejal webbplats i alla lander dar de ar verksamma.

ElitSinglar gjorde sitt intag i Sverige ar 2012. Sedan dess inneha de lyckats inhamta ihop i princip 120 000 aktiva brukare. Trots att det ej ar intill att na de mest populara dejtingsajterna sa ar det ej heller syftet med ElitSinglar. De koncentrerar sig pa en specifik malgrupp, och aktiva medlemmar ar dessutom vasentliga for att webbplatsen ska bibehalla sin professionella grad.

Dejtingsajter har en vana att uppforstora antalet anvandare som de har. De kommer mycket yttra att aven konsument som ej langre ar aktiva ar medlemmar, ifall de ej inneha raderat forsvinna konton. Vissa sajter ar samt fyllda med falska anvandare som utfor att antalet medlemmar ser hogre ut an va det ar i verkligheten.

ElitSinglar har tagit legit ukrainska dejting webbplatser atgarder forut att kika till att anvandarkonton granskas manuellt. Tillika forsvinner anvandare som ej ar aktiva fran dejtingsajten. Pa grund av ar det ej tvattakta att blott en span av de 120 000 anvandarna som ar aktiva pa sajten faktiskt anvander den. I stallet anvander ungefar alla jamnt hemsidan forut att hitta sin partner.

Antalet medlemmar ar ej stadse det viktigaste, utan hur relevanta de ar. Kungen de storsta dejtingsajterna kan du hitta otaliga anvandare, men om du soker efter en partner med en hogre utbildning utfor antalet inte nagon skillnad. Det ar dock en annan sak om det finns 120 000 aktiva konsument som allihopa passar in i din malgrupp – da okar dina chanser stark.

Funktioner/olika appar

En av de viktigaste funktionerna kungen en modern dejtingsajt ar att ha en matchningsalgoritm. Istallet forut att enbart skapa en anvandare och prova kackla med slumpmassiga personer, anvands data fran tidigare framgangar forut att skapa en algoritm som ansluter dig till partners som ar optimala forut just dig. ElitSinglar ar en fran de affarsverksamhet som anvander den nyaste tekniken forut att betrygga att du far de basta forslagen.

Vilken ganska fran person soker du egentligen? Igangsattning en konversation kan besta speciellt svart nar det ar fran romantisk natur. For att handla det enkel pro anvandare inneha ElitSinglar sammanstallt 50 fordefinierade fragor som kan mildra dem att skapa en diskussion. Det ar en speciell och nagot mindre viktig karaktar som ElitSinglar erbjuder.

ElitSinglar har flera likheter med sociala medier, som att du kan anse till ifall andra anvandares asikter och presentera dina intressen. Detta ar en nodvandig fraktion av processen att finn en lampad partner, enar ni kanske inneha likadan entusiasm pro exempelvis en TV-serie?

Ett annat bra metod att hitta den ratta ar att forbruka „What About…”-funktionen. Den arme funktionen staller algoritmen at sidan och ger dig potential att sammantraffa folk som inte nodvandigtvis anser att teknologi ar svaret till perfekta matchningar. Ibland kan algoritmer vara fel, sa denna funktion ar ett spannande val att utprova.

ElitSinglar ar en dejtingsajt som synnerligen inte ligger kungen latsidan. De inneha den senaste tekniken och nagra nya, unika funktioner. En stor plus ar att de utfor det enkel pro konsument att finn en partner.

ElitSinglar har ett stort plus for att den har en app bade for Android och iOS. Detta gor det behagligt att avanmala sig och anordna kontakten med andra brukare, samt nar du ar gallande hopp. Det ar speciellt anvandbart forut ElitSinglars yngre anvandare som har ett aktivt liv. Det betyder att mobildejting ar blott ett knapptryck bort.